برای داشتن حریم خصوصی واقعی در ویندوز 10، به نسخه چینی آن نیاز دارید!

پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ تعداد بازدید 6115

ازآنجاکه این روزها سیستم‌عامل ویندوز نمی‌تواند پول زیادی برای شرکت مایکروسافت به دست آورد، این شرکت تصمیم دارد تا بوسیله ویندوز 10، با جاسوسی از کاربران گوگل و فیس بوک سودآوری کند. اما یکی از کشورها برای رعایت "حریم خصوصی"  کاربران خود، در مقابل این اقدام ایستادگی کرد. آن کدام کشور است؟ جمهوری خلق چین.  

برای داشتن حریم خصوصی واقعی در ویندوز 10، به نسخه چینی آن نیاز دارید!

آیا شما فکر می‌کنید در آینده، جرقه آن را در کشورهای دیگر ببینید؟

خوب، من درباره "حریم خصوصی" می‌گویم، دولت چین به دلیل ردیابی کاربران اینترنت و سانسور آن بوسیله فایروال‌های بزرگ، بدنام شده است. اما فقط به خاطر پتانسیلی که در پکن وجود دارد، دولت می‌خواهد از هر اقدام و حرکت شهروندان خود اطلاع داشته و آن به این معنا نیست که آن‌ها می‌خواهند مایکروسافت نیز در این جاسوسی به آن‌ها بپیوندد.

بنابراین دولت چین به مایکروسافت اعلام کرد تا یکی از این گزینه‌ را انتخاب کند: 1- استفاده از نرم‌افزار مخرب snoopware(نظارت بر فعالیت‌ها درگوشی‌های هوشمند)  2- فروش ویندوز 10 را به دولت یا شرکت‌ها چینی فراموش کند. در حالی که رویکرد مایکروسافت در قبال دولت چین هرگز به‌صورت تبدیل یک دلار به یک یوان نبوده است.

در آغاز سال گذشته، مایکروسافت شروع به تولید و توسعه یک نسخه از ویندوز10، با تائید چین و با همکاری گروه فنّاوری الکترونیک Corp (CETC)، وابسته به شرکت‌های فنّاوری وزارت دفاع کرد.

در 23 مه، نسخه دولتی ویندوز10 منتشر شد. این نسخه مطابق با استانداردهای حریم خصوصی و امنیتی دولت چین بود.دولت آن را یک سرمایه ملی دانسته و گفت: "این نسخه به‌عنوان نوار تله‌متری(کنترل کننده پیشرفته) و جمع‌آوری‌کننده داده‌ها از ویندوز عمل کرده و این نسخه دولتی تنها نسخه‌ای از ویندوزها از XP تا ویندوز 7 (قبل و بعد از به‌روزرسانی) است که به حقوق حریم خصوصی کاربران خود احترام گذاشته و تا به امروز فقط به‌عنوان یک دستگاه جمع‌آوری داده عمل می‌کند. "

مایکروسافت به دنبال کسب اهداف مالی و امنیتی به سمت دولت چین رفته است؛ با وجود اینکه چین تعداد زیادی کاربر ویندوز دارد، ولی به‌سختی از آن‌ها اخذ درآمد می‌کند. این در حالی است که دزدی نرم‌افزار شایع‌ترین جرم در چین است.

البته این اقدام فقط به خاطر جاسوسی مایکروسافت از چین نبوده و بدین معنا نیست که تابه‌حال، مایکروسافت در ساخت نرم‌افزارهای جاسوسی برای دولت چین هیچ اقدامی نکرده باشد.

هنگامی‌که مایکروسافت از تغییر و ساخت نسخه ویندوز مخصوص دولت چین برای برآوردن نیازهای پکن سخن می‌گوید، این سؤال مطرح می‌شود که: چرا چین می‌خواهد همه را تحت کنترل بگیرد و به دنبال چه چیزی است؟ Terry Myerson، معاون اجرایی رئيس مایکروسافت در سیستم‌عامل ویندوز می‌گوید: "ویندوز10 دولت چین بر اساس نسخه سازمانی ایجاد شده و در حال حاضر شامل بسیاری از ویژگی‌هایی مثل امنیت، احراز هویت، استقرار، و قابلیت کنترل دولت و کسب‌وکار است.دولت چین می‌خواهد از ویژگی "قابلیت کنترل" ویندوز 10 خود، برای حذف چیزهایی که برای کارکنان دولت ضروری نیست (مثل:OneDrive، مدیریت تمام تله‌متری‌ها و به‌روزرسانی‌ها) اقدام کرده، که این کار، دولت را قادر می‌سازد تا از الگوریتم‌های رمزنگاری در دستگاه‌های کامپیوتری خود استفاده کند."

در همین حال در ایالات‌متحده، مایکروسافت به‌نوعی وعده‌های خود را برای ویندوز10  به جهت به‌روزرسانی خصوصی‌ترطبقه‌بندی کرده است. هرچند همه آن وعده‌ها را انجام داده است اما تنظیمات حریم‌خصوصی بر روی کامپیوتر را به جهت مفیدتر بودن و شفاف‌تر شدن کم‌اهمیت در نظر گرفته است. اگر شما واقعاً می‌خواهید یک سیستم‌عامل با دسکتاپ خصوصی داشته باشید، لینوکس تنها انتخاب واقعی است که باقی می‌ماند.

اگر شما امیدوار هستید که دولت ایالات‌متحده ممکن است برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود ایستادگی کند، من فقط می‌توانم همین را به شما بگویم، که دیدید رئیس‌جمهور امریکا و همدستانش در زمان تبلیغات ریاست جمهوری چگونه بی‌طرفی خالصانه و حفظ حریم خصوصی اینترنت را در همان زمان نابود کردند. این‌ها همان کسانی هستند که می‌خواهند به ISPهایشما اجازه بدهند تا هر حرکت افراد را بر روی اینترنت رصد کنند.

تصمیم‌گیری با شماست!
 

منبع: 

 کامپیوتروورد