هنوز هم نمی‌توانید نرم‌افزارهای جاسوسی ویندوز 10 را خاموش‌کنید!

پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ تعداد بازدید 6071

مایکروسافت اطلاعات رایانه‌های ویندوز 10 را جمع‌آوری، تجزیه و ساده می‌کند، اما این واقعاً چه لزومی دارد؟ سؤال خوبی است! اما مایکروسافت پاسخ آن را نمی‌دهد.  

هنوز هم نمی‌توانید نرم‌افزارهای جاسوسی ویندوز 10 را خاموش‌کنید!

مایکروسافت وعده داده است که در بهار سال آینده، ویندوز 10 را به‌طور کامل به‌روزرسانی کرده و اگر تنظیمات اساسی آن را انجام دهید، مقدار اطلاعاتی که ویندوز 10 از شماجمع‌آوری می‌کند را کاهش می‌دهد. تنها یک مشکل کوچک وجود دارد! Terry Myerson، یکی از مدیران اجرایی رده‌ بالای ویندوز مایکروسافت دراین‌باره جزئیات دقیق‌تری را بیان نکرده است.

مایکروسافت از ما می‌خواهد که به آن اعتماد کنیم. درحالی‌که من به این اعتقاد دارم که "اعتماد با تحقیق و بررسی" حاصل می‌شود. منبع باز بودن یکی از دلایلی است که مرا به سمت لینوکس سوق می‌دهد. در واقع با لینوکس می‌توانم ببینم که چه جریانی در حال اتفاق افتادن است. اما ویندوز به این شکل نیست.

تغییرات ویندوز در آینده باید خوب باشد. Myerson در مورد "یک داشبورد امنیتی جدید مبتنی بر وب" نوشت: شما به‌وسیله آن می‌توانید در هر موقعیت مکانی، به اطلاعات مورد نیاز خود در محتوای مایکروسافت، دسترسی داشته باشید، داده‌های Cortana (دستیار شخصی هوشمند) نوت‌بوک را از چندین سرویس‌دهنده مایکروسافت مشاهده کرده، تغییر داده و کنترل کنید."به‌ هر حال، اگر شما دقیق بررسی کنید، متوجه خواهید شد که Cortana یک ابزار خیره‌کننده است. بنابراین اگر مرورگر Cortanaروشن باشد، "سابقه بررسی و فعالیت شما به مایکروسافت ارسال می‌شود، که در این حالت ویژگی‌ها و خدمات مایکروسافت از این داده‌ها برای پاسخگویی به‌موقع و هوشمندانه به پیشنهادات پیشگیرانه شخصی‌تان به جهت تکمیل کردن کار، استفاده می‌کند" - یا داده‌ها را برای NSA (آژانس امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا) آماده و ارسال می‌کند.

صبر کنید! آن‌ها آخرین قسمت را به شما نمی‌گویند.

همچنین Cortana به‌صورت مخفیانه بر روی سابقه جستجو‌های بزرگ کار می‌کند. البته شما می‌توانید این قابلیت را خاموش‌ کنید، اما در این حالت Cortana خیلی مفید نخواهد بود.

اگر در بررسی ویندوز 10 به عقب برگردیم، Myerson به ما گفته بود که با شروع به‌روزرسانی بعدی ویندوز 10، جمع‌آوری داده‌های تشخیصی از 3 سطح به 2 سطح Basic و Full تغییر خواهد کرد.

سطح Basic "شامل اطلاعاتی است که برای عملکرد ویندوز اساسی و حیاتی هست. ما از این داده‌ها در جهت کمک به ایمن نگه‌داشتن ویندوز و برنامه‌های کاربردی، به‌روزرسانی، کارکرد درست در هنگام استفاده مایکروسافت از قابلیت‌های دستگاه، چیزهایی که نصب‌کرده‌اید و اینکه آیا ویندوز به‌درستی عمل می‌کند یا نه استفاده می‌کنیم.گوگل، فیس‌بوک و آمازون اکو، به نام سه سرویس مبتنی بر اینترنت، اطلاعات را مثل دیوانه‌ها جمع‌آوری می‌کنند. اما ما تصمیم می‌گیرم که از کدامیک از آن‌ها استفاده کنیم. آن‌ها در رایانه شخصی من نیستند. در رایانه من فقط ویندوز وجود دارد. من وقتی‌که ویندوز را اجرا می‌کنم هیچ انتخابی ندارم اما می‌توانم برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مایکروسافت تصمیم بگیرم.

اگر مایکروسافت به من اطمینان بدهد که کنترل اطلاعاتم را متوقف کند و فقط بگوید که واقعاً چطور افراد را هک می‌کند، بسیار خوشحال خواهم شد.

خط پایان این است که اگر شما یک کاربر خانگی یا حرفه‌ای ویندوز 10 هستید، هنوز هم نمی‌توانید دسترسی حساب‌های مایکروسافت به رایانه خود را متوقف کنید.

خوب، عذرخواهی مرا بپذیرید و دوباره به رایانه اصلی من بازگشته و لینوکس Mint 18.1 را اجرا کنید. در آنجا، من می‌دانم که اطلاعاتم در جعبه دسکتاپم ایمن و سالم هستند.
 

منبع: 

 کامپیوتروورد