برده داری سایبری با موبایل

پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ تعداد بازدید 4375

تلفن همراهی که هرگز آنرا از خود جدا نمی‌کنیم، تصویر یا برداشت دومی از ملیت، هویت و شخصیت ماست. هر یک از مردم دنیا اگر با تلفن همراه خود، عضو یکی از شبکه‌های اجتماعی باشند بی چون و چرا با تلاش شبانه‌روزی خود، کمترین اطلاعاتی را پس از نصب نرم‌افزار لازم و یا عضویت، خواسته یا ناخواسته به گردانندگان این شبکه‌های اجتماعی تقدیم می‌کنند 

برده داری سایبری با موبایل

تلفن همراهی که هرگز آنرا از خود جدا نمی‌کنیم، تصویر یا برداشت دومی از ملیت، هویت و شخصیت ماست. هر یک از مردم دنیا اگر با تلفن همراه خود، عضو یکی از شبکه‌های اجتماعی باشند بی چون و چرا با تلاش شبانه‌روزی خود، کمترین اطلاعاتی را پس از نصب نرم‌افزار لازم و یا عضویت، خواسته یا ناخواسته به گردانندگان این شبکه‌های اجتماعی تقدیم می‌کنند عبارت است از:

  1. 1- تعداد دوستان، شماره‌های تماس و نشانی هر یک از آنها.
  2. 2- مدل گوشی و مشخصات کامل آن.
  3. 3- نزدیک‌ترین و صمیمی ترین دوستان و همکاران.
  4. 4- علاقمندی‌های مختلف سیاسی.
  5. 5- مسیر‌های تردد در طول یک روز، یک ماه ...
  6. 6- تصاویر خصوصی و خانوادگی.
  7. 7- شغل، میزان تحصیلات و محل کار.
  8. 8- مسیر و محل مسافرت در طول سال.
  9. 9- تعداد اعضای خانواده، تاریخ تولد و علاقمندی‌ها  آن‌‌ها.
  10. 10- موجودی حساب بانکی و شماره حساب بانک‌ها.

مشتریان چند صد میلیونی این شبکه‌ها در سراسر جهان نشان می‌دهد که این یک برده‌داری سایبری است و محدود به کشور ما نمی‌شود. بروز و ظهور محدودیت‌های ارتباطی در داخل کشورها و قیمت بالای آن موجب شده است تا بسیاری از کاربران به این امکانات رایگان پناه برده و خسارت‌های آن را نیز پذیرا باشند این یک انتخاب است. بعید است که اطلاعات ما چندان اهمیتی نداشته باشد اما بانک اطلاعاتی از علاقمندی‌های شهروندان یک شهر، ارزشمند‌ترین کالای قرن است که در اقتصاد و سیاست کاربرد زیادی دارد.
برخی معتقدند که استفاده آن‌‌ها از اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی فقط با هدف سرگرمی و جذابیت‌های اوقات فراغت است، اما لازم به ذکر است که بدانید هر یک از کاربران فقط با رفتارهای عادی خود در این عضویت‌ها چه اطلاعات مهمی را از خود خلق می‌کنند.

تهیه و تنظیم :  مسعود سلطانیان
  
 

منبع: 

 پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا